اطلاعيه‌ ثبت‌نام‌ و شرايط و ضوابط شركت در‌ آزمون‌ سراسري‌ ‌ سال‌ ۱۴۰۲ (نوبت اول)

به ‌اطلاع‌ داوطلبان ثبت‌نام‌ و شركت‌ در آزمون‌ سراسري‌ سال ۱۴۰۲ (نوبت اول) براي‌ پذيرش در رشته‌هاي با آزمون در دوره‌هاي‌ روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نيمه‌حضوري، مجازي، پرديس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي، دانشگاه‌ پيام‌نور و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌ غيرانتفاعي‌ و غيردولتي‌ و همچنين رشته‌هاي تحصيلي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامي مي‌رساند ثبت‌نام از روز يکشنبه مورخ ۱۴۰۱/۰۸/۰۸ (هشتم آبان ماه‌ ۱۴۰۱) منحصراً از طريق درگاه اطلاع‌رساني اين سازمان به نشاني: www.sanjesh.org آغاز و در روز شنبه مورخ ۱۴۰۱/۰۸/۱۴ (چهاردهم آبان ماه‌ ۱۴۰۱) پايان مي‌پذيرد؛ لذا داوطلبان واجد شرایط مي‌توانند در مهلت مقرر براي شركت در آزمون سراسري سال ۱۴۰۲ ثبت‌نام نمايند.

الف) تکالیف داوطلبان براي‌ شركت‌ در آزمون:‌

داوطلب شركت‌ در آزمون‌ بايد اقدامهای‌ زير را به موقع‌ و در مهلت‌ مقرر انجام‌ دهد:

۱- مطالعه دفترچه راهنماي ثبت‌نام (دفترچه شماره ۱) در آزمون سراسري سال ۱۴۰۲ (اين دفترچه همزمان با شروع ثبت‌نام از طريق درگاه اطلاعرساني این سازمان قابل دريافت است).

۲- خريد كارت اعتباري ثبت‌نام از درگاه اطلاع‌رساني این سازمان.

۳- مراجعه به سامانه جمع‌آوري اطلاعات و سوابق تحصيلي داوطلبان آزمون سراسري ورود به دانشگاه‌ها به نشاني: http://dipcode.medu.irبراي دريافت كدهاي سوابق تحصيلي ذيل:

۱-۳- كد سوابق تحصيلي دارندگان دیپلم نظام آموزشي جديد (۳-۳-۶).

توضیح: اين دسته از داوطلبان قبلاً مي‌بايست طبق اعلام مدارس محل تحصيل با مراجعه به سامانه فوق كد سوابق  تحصيلي خود را دريافت نموده و در زمان ثبت‌نام با درج كد سوابق تحصيلي در درگاه اطلاع‌رساني اين سازمان اطلاعات فردي خود را مشاهده ‌نمايند.

۲-۳- كد سوابق تحصيلي براي ديپلمه‌هاي سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۴۰۱ شاخه نظري (نظام سالي واحدي يا ترمي واحدي و همچنين نظام آموزشي جديد ۳-۳-۶ ) رشته‌هاي تحصيلي رياضي فيزيك، علوم تجربي، ادبيات و علوم انساني، علوم و معارف اسلامي.

۳-۳- كد سوابق تحصيلي براي داوطلبان با مدرك پيش‌دانشگاهي رياضي فيزيك، علوم تجربي، ادبيات و علوم انساني، علوم و معارف اسلامي و هنر كه مدرك دوره پيش‌دانشگاهي خود را از سال ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۱ اخذ نموده‌اند.

تبصره ۱: دارندگان مدرك پيش‌دانشگاهي سال­هاي ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۱ در صورتي كه اطلاعات آنها در بانك اطلاعاتي مركز سنجش وزارت آموزش و پرورش وجود نداشته يا ناقص باشد، ابتدا براي تكميل اطلاعات خود به آدرس اينترنتي: http://dipcode.medu.ir مراجعه نمايند. در صورت تاييد اطلاعات آنان از سوي آموزش و پرورش، مي­توانند تا تاريخ ۱۴۰۱/۰۸/۱۴ نسبت به ثبت ­نام اقدام نمايند.

تبصره ۲: دانش­ آموزان دوره نظری سال آخر نظام آموزشی ۳-۳-۶ كه تا تاريخ ۳۱ شهريور ماه سال ۱۴۰۲ فارغ‌التحصيل مي‌شوند، لازم است براي اطلاع از نحوه اقدام برای مشاهده سوابق تحصیلی به اطلاعيه پرينت كارت شركت در آزمون تاريخ  ۱۴۰۱/۱۰/۲۶مراجعه نمايند.

۴- ثبت‌نام از طریق درگاه اطلاع‌رساني این سازمان در زمان مقرر (۱۴۰۱/۰۸/۰۸ تا ۱۴۰۱/۰۸/۱۴).

۵- پرينت كارت‌ شركت در‌ آزمون بر اساس برنامه‌زماني مندرج در دفترچه راهنماي ثبت‌نام.

۶- حضور در حوزه امتحاني تعيين‌ شده در كارت شرکت در آزمون‌ و پاسخ دادن به سئوالات.

ب) ثبت‌نام‌ براي‌ شركت‌ در آزمون:‌

۱- دريافت دفترچه راهنماي ثبت‌نام آزمون سراسري سال ۱۴۰۲:

دفترچه راهنماي ثبت‌نام در این آزمون در درگاه اطلاع‌رساني اين سازمان قرار دارد. داوطلبان لازم است برای اطلاع از شرايط عمومي و اختصاصي، ضوابط مربوط به استفاده از سهمیه ایثارگران، مقررات وظيفه عمومي(برای برادران)، مقررات مربوط به ضوابط ثبت‌نام اتباع غير ايراني و سایر موارد مورد نیاز، دفترچه راهنماي مذکور را مطالعه نموده و در صورتي كه داراي شرايط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنماي مورنظر هستند، به عنوان داوطلب در اين آزمون ثبت‌نام نمايند.

 ۲- پرداخت هزينه خريد كارت اعتباري:

با توجه به اينكه پرداخت هزينه ثبت‌نام منحصراً به صورت اينترنتي انجام مي‌شود، لازم است به وسيله كارت‌هاي عضو شبكه بانكي شتاب كه پرداخت الكترونيكي آنها فعال است، با مراجعه به درگاه اطلاع‌رساني سازمان و پرداخت مبلغ ۱/۳۰۰/۰۰۰(یک میلیون و سیصد هزار) ريال به عنوان وجه ثبت‌نام شركت در آزمون، نسبت به دريافت اطلاعات كارت اعتباري(شماره سريال ۱۲ رقمي) اقدام نمايید.

تبصره ۱ با توجه به اينكه مقرر شده است در مراحل مختلف فرآيند اين آزمون، خدماتي از طريق ارسال پيام كوتاه ارائه شود، مبلغ ۳۰/۰۰۰ (سی هزار) ريال به عنوان هزينه استفاده از خدمات پيام كوتاه دريافت مي‌شود.

تبصره ۲– هر داوطلب مطابق ضوابط آزمون مي‌تواند در يكي از گروه‌هاي پنجگانه آزمايشي شامل گروه آزمايشي ۱(علوم رياضي و فني)، گروه آزمايشي۲ (علوم تجربي)، گروه آزمايشي۳(علوم انساني)، گروه آزمايشي۴(هنر) و گروه آزمايشي ۵ (زبان‌هاي خارجي) شرکت نمايد.

تبصره ۳– چنانچه تمايل به ثبت‌نام در ۲ يا ۳ گروه آزمايشي(با توجه به توضيحات تبصره ۴ ذيل) ‌باشید، لازم است به ازاي هر گروه آزمايشي، مبلغ ۱/۳۰۰/۰۰۰ (یک میلیون وسیصدهزار)ريال ديگر نيز از همين طريق پرداخت و اطلاعات كارت اعتباري را دريافت نمایید.

تبصره ۴– منظور از ثبت‌نام در ۲ يا ۳ گروه آزمايشي بدينصورت است كه داوطلب مي‌تواند علاوه بر انتخاب يكي از گروه‌هاي آزمايشي (علوم رياضي و فني يا علوم تجربي يا علوم انساني) به عنوان گروه آزمايشي اصلي، در گروههای آزمايشي هنر و زبان خارجي نيز متقاضي شود؛ به عبارت ديگر، نمي‌توان به طور همزمان، در گروه‌هاي آزمايشي علوم رياضي و فني، علوم تجربي و علوم انساني ثبت‌نام نمود.

تبصره ۵در رابطه با نحوه اعلام علاقه‌مندي به رشته‌هاي دانشگاه‌هاي پیام نور، غیرانتفاعی ، فرهنگيان و تربيت دبير شهيد رجايي تهران، به اطلاع مي‌رساند داوطلبان می­توانند در نوبت دوم ثبت نام آزمون سراسری سال ۱۴۰۲( از تاریخ ۱۵ تا ۱۴۰۲/۰۱/۲۱) و یا در مرحله انتخاب رشته (نيمه دوم مردادماه سال ۱۴۰۲) در این خصوص اقدام نمایند.

ج) آماده نمودن مدارك و اطلاعات مورد نياز براي ثبت‌نام:

پس از مطالعه دفترچه راهنما مدارك يا اطلاعات لازم مندرج در تقاضانامه ثبت‌نام، از جمله فايل عكس اسكن شده را براساس توضيحات مندرج در دفترچه آماده نمايید. در صورت تمايل به ويرايش اطلاعات ثبتنامي، لازم است با ورود به حساب کاربري خود نسبت به مشاهده و ويرايش اطلاعات ثبت نامي اقدام کنید.

تذکر ۱:شرايط و ضوابط ثبت‌نام و شركت در آزمون سراسري، در دفترچه راهنماي شماره ۱ آزمون درج شده است و هرگونه‌ تغيير‌ در شرايط و ضوابط ثبت‌نام اين آزمون، به صورت اطلاعيه رسمي از طريق‌ درگاه اطلاع‌رساني اين سازمان و نشريه پيك‌‌سنجش‌ و در صورت لزوم ‌از طريق رسانه‌هاي گروهي ‌اعلام ‌خواهد شد.

تذکر ۲:  داوطلبان لازم است در تکمیل پروفایل ثبت نام دقت کافی داشته باشند. بعد از اتمام مهلت ثبت نام و ويرايش به هیچ وجه امکان تغییر اطلاعات اعم از مشخصات فردی، اقامتی یا آزمونی میسر نیست. مسئولیت ثبت اطلاعات در پروفایل کاملاً به عهده شخص داوطلب می­باشد.

د) نحوه ارسال درخواست یا ارتباط غیرحضوری با سازمان سنجش آموزش کشور

در صورت لزوم مي‌توانید سئوال يا سئوالات خود را از طریق سامانه پاسخگويي اينترنتي این سازمان به نشانی https://request.sanjesh.org/، یا در روزها و ساعات اداری با شماره تلفن ۴۲۱۶۳-۰۲۱ در ميان بگذارید.

روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور
برچسب ها
مطالب مرتبط

آدرس و شماره تماس

آدرس: فارس- شيراز- خیابان زند ـ ابتدای خیابان نشاط - پشت هتل پارس - موسسه آموزش عالی حافظ شیراز

کدپستی :7134813964

تلفن :45-32319642(71)98+

شبکه های اجتماعی